Odmiany orzechów laskowych

Znajdziesz tutaj charakterystykę najlepszych odmian leszczyny takich jak Kataloński, Małkowianka, Webba Cenny, Cosford i wiele innych. Odmiany przez nas rozmnażane są polecane i godne nasadzeń. Specjalnie dla Państwa poszerzamy ofertę o kolejne nowości. Oprócz popularnych odmian uprawianych w Polsce posiadamy również typowo przemysłowe gatunki sprowadzone z Włoskiego Battistini takie jak np. Tonda di Giffoni, Tonda Romana czy Barcelona. Naszym klientom pomagamy poprawnie dobrać odmiany w zależności od rodzaju plantacji. Wszystkie odmiany można zobaczyć na żywo w naszym gospodarstwie.

KATALOŃSKI

 

Kataloński- krzew o silnym wzroście. Tworzy rozgałęzioną, zwartą, niezbyt wysoką i gęsto ulistnioną koronę. Odmiana, która kwitnie wcześnie lub bardzo wcześnie. Orzechy duże, okrągławe lub lekko stożkowate. Skorupka krucha o średniej grubości, błyszcząca o barwie brązowej. Okrywa krótka- orzechy same z niech wypadają. Jądro duże, sercowate o słodkim smaku, soczyste. Owoce zwykle dojrzewają w drugiej dekadzie września. Odmiana bardzo plenna o owocach wysokiej jakości. Wcześnie wchodzi w owocowanie, Polecana jest do szerokiej uprawy na plantacjach towarowych, jak również amatorskich. Jest dość odporna na moniliozę i niskie temperatury.

MAŁKOWIANKA

 

Małkowianka- silny wzrost, drzewo posiada duże zagęszczenie pędów co przynosi wysokie zbiory owoców. Kwitnie średnio wcześnie. Wcześnie wchodzi w okres owocowania. Orzechy duże, stożkowate, same wypadają z okrywy. Jądro kuliste, duże, smaczne. Średnie lub późne dojrzewanie owoców. Jest to odmiana leszczyny o największych owocach w Europie. Skorupka wyjątkowo błyszcząca. Odmiana wynaleziona w Polsce, odporna na mróz.

COSFORD

 

Cosford- odmiana charakteryzująca się silnym wzrostem. Tworzy korony dość wysokie i zwarte, lekko rozłożyste. Kwitnie wcześnie lub średnio wcześnie i jest dobrym zapylaczem dla innym odmian. Okrywa owocowa jest nieco dłuższa od orzecha, przylegająca, u góry szeroko rozwarta i postrzępiona. Dojrzałe orzechy łatwo wypadają z okryw.  Orzechy duże lub średniej wielkości, wydłużone, na końcach nieco spłaszczone i lekko zaokrąglone. Skorupka cienka, miękka, jasnobrązowa. Jądro bardzo smaczne, delikatne, dobrze wypełniające skorupkę. Dojrzewanie owoców- druga lub trzecia dekada września. Wcześnie wchodzi w okres owocowania. Owocuje obficie i regularnie. Jej dużą zaletą jest zdolność do samozapylenia. Dość odporna na moniliozę. Polecana jest na plantacje towarowe jako dobry zapylacz.

OLBRZYMI Z HALLE

 

Olbrzymi z Halle- odmiana o silnym wzroście. Korona rozłożysta, duża, średnio zagęszczona. Kwitnie średniowcześnie. Okrywa zwykle tej samej długości co orzech, czasem nieco dłuższa lub nieco krótsza, grubo mięsista. W okresie dojrzewania rozchyla się, a orzechy łatwo z niej wypadają. Owoce duże lub bardzo duże, stożkowate, nieco wydłużone, ostro zwężające się ku wierzchołkowi . Pod względem wielkości niezbyt wyrównane. Skorupa twarda barwy żółtobrązowej. Jądro duże, jajowate, dobrze wypełnia skorupę, smaczne i słodkie. Odmiana dojrzewa pod koniec września lub na początku października. Orzechy same wypadają z okryw. Jedna z najplenniejszych odmian. To odmiana obcopylna dlatego do dobrego plonowania wymaga dobrych zapylaczy. Wtedy owocuje obficie i regularnie. Polecana do nasadzeń towarowych.

WEBBA CENNY

 

Webba Cenny- średni wzrost i zwarta korona. Tworzy koronę piramidalną, stożkowatą i gęsto ulistnioną. Okrywa owocowa bardzo długa, ściśle przylegająca do orzecha, na końcu zwężona. Orzechy trudno wypadają z okryw i należy je oczyścić ręcznie lub mechanicznie. Z tego względu odmiana ta idealnie nadaje się do ogrodów działkowych. Orzechy bardzo duże, kształtu owalnego, wydłużone, lekko spłaszczone, Skorupa średnio gruba, krucha. Jądro duże, całkowicie wypełnia skorupkę. Owoce soczyste, słodkie, bardzo smaczne. Orzechy dojrzewają w drugiej połowie września. Wysoka plenność. W dobrych warunkach owocuje obficie i corocznie. Wymaga żyznych gleb. Ze względu na piramidalny kształt koron, można ją gęściej sadzić. Odporna na moniliozę.

GARIBALDI

 

Garibaldi- odmiana o słabej sile wzrostu. Rośnie do 4-4,5 m wysokości. Korony zagęszczone, gęsto ulistnione. Okrywa zwykle dłuższa od orzecha. Kwitnie średniowcześnie. Owoce średniej wielkości lub duże, silnie wydłużone, walcowate, zwężające się ku wierzchołkowi. Skorupka gruba, lecz krucha. Jądro duże prawie całkowicie wypełnia skorupę, słodkie i soczyste. Orzechy dojrzewają zwykle w drugiej połowie września. Odmiana plenna, wcześnie wchodzi w owocowanie. W Polsce jest mało rozpowszechniona. Nadaje się na duże plantacje ze względu na dość dużą plenność i atrakcyjne, duże orzechy, a także na działki ze względu na słaby wzrost.

WCZESNY DŁUGI

 

Wczesny Długi- silny wzrost. Korony dość luźne, rozłożyste. Kwitnienie wczesne. Okrywa owocowa znacznie krótsza od orzecha. W momencie dojrzewania rozchyla się i orzechy łatwo wypadają. Orzechy średniej wielkości lub duże, wydłużone, walcowate. Skorupa cienka, krucha. Jądro duże, słodkie, delikatne, pokryte jasnobrunatną, włóknistą powłoką, którą łatwo usunąć. Dojrzewanie pod koniec sierpnia lub na początku września. Odmiana plenna, jedna z wartościowszych dla naszego klimatu. Odporna na niskie temperatury i wiatr.

CUD Z BOLLWILLER

 

Cud z Bollwiller- silny wzrost. Korony duże, rozłożyste, średnio zagęszczone, wyrastające do 6m wysokości. Odmiana kwitnie dość późno. Odporna na niskie temperatury. Okrywa zwykle długości orzecha, silnie do niego przylegająca. W okresie dojrzewania orzechy swobodnie wypadają z okryw. Orzechy duże, lekko stożkowate o zróżnicowanej wielkości. Skorupa średniotwarda, krucha, błyszcząca Jądro prawie całkowicie wypełnia skorupkę. Dojrzewanie pod koniec września lub na początku października. Odmiana bardzo plenna, wcześnie wchodzi w owocowanie i owocuje obficie. Dobrze plonuje w zróżnicowanych warunkach klimatycznych i glebowych. Ma niewielkie wymagania i nadaje się do szerokiej uprawy na plantacjach towarowych.

NOTTINGHAMSKI

 

Nottinghamski- Duża siła wzrostu. Okrywa krótsza od orzecha i ściśle do niego przylega. Kwitnienie średnio wcześnie. Orzechy małe, wydłużone, wąsko eliptyczne, najszersze bliżej wierzchołka. Jądro prawie w pełni wypełnia skorupę i odpowiada jej kształtem, jasne, słodkie i smaczne. Orzechy dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września. Odmiana odporna na mróz i wiatr. Owocuje dość obficie. Wymaga gleb żyznych i ciepłych. Zasługuje na szerokie rozpowszechnienie jako odmiana przemysłowa, ale również do nasadzeń amatorskich ze względu na smaczne orzechy. Odporna na słonkowca orzechowca.

BUTTLER

 

Butler-  w pierwszych latach wzrost silny. Po wejściu w okres owocowania wzrost staje się coraz słabszy. Korony kuliste, niezbyt zagęszczone. Jest dobrym zapylaczem dla innych odmian. Orzechy duże, owalne, lekko kanciaste, spłaszczone, wydłużone. Skorupka błyszcząca, średnio cienka. Okrywa zwykle nieco dłuższa od orzecha, u nasady orzecha mięsista, u góry mocno postrzępiona. W czasie dojrzewania owoce łatwo wypadają z okryw. Jądro kształtu orzecha, słodkawe i smaczne. Wyściółka włóknista jest niewielka i łatwo usuwalna. Dojrzewanie orzechów od połowy września do początku października. Odmiana średnio plenna o dużych i atrakcyjnych orzechach.

ENIS

 

Enis- średnio silny wzrost. Korony kuliste lub owalne. Okrywa długości orzecha lub nieco dłuższa, mająca tendencję do przylegania do orzecha, a nie rozchylania na zewnątrz, mimo tego owoce podczas dojrzewania swobodnie wypadają z okryw. Kwitnie średnio wcześnie lub średnio późno. Orzechy bardzo duże, o wyrównanej wielkości, kulistoowalne, lekko spłaszczone. Jądro średniej wielkości, wydłużone, soczyste, smaczne, pokryte średniej grubości jasnobrązową powłoką włóknistą, którą łatwo usunąć. Orzechy dojrzewają w pierwszej i drugiej dekadzie września. Odmiana bardzo plenna, wytrzymała na niskie temperatury. Wymaga żyznych gleb.

TRYKUSH

Informacje wkrótce

ŻOŁĘDŹ

Informacje wkrótce